تغذیه و رژیم‌درمانی

نکات جالب

101 دلیل برای شیردهی

راهنمای تغذیه‌

دروغ یا واقعیت : این ماست‌ها را از مغازه‌ها نخرید.

Rate this item
(0 votes)

 مطلبی که اخیرا در یکی از برنامه‌های اجتماعی به دستم رسید اینگونه بود که :
«
مطالعه‌ای اخیرا نشان داده است که برخی از مواد تشکیل‌دهنده ماست‌های فرآوری شده که برای سلامتی خطرناک هستند روی برچسب محتویات آن محصولات نوشته نمی‌شود.
 به گزارش  باشگاه خبرنگاران؛ برخی مواد موجود در ماست علاوه بر این که ممکن است سلامتی را به خطر بیندازد کیفیت این محصولات را پایین می‌آورد. ماست خوراکی محبوب افراد بسیاری در سراسر دنیا است و حاوی باکتری‌های مفید و انواع ویتامین‌ها است اما اخیرا نشان داده شده است که در برخی ماست‌ها مواد افزودنی وجود دارد که مصرف آن‌ها را زیر سوال می‌برد. متاسفانه این مواد افزودنی در برچسب موجود روی محصول نوشته نمی‌شود.


نتایج تحقیقاتی که بر روی مواد سازنده ماست‌ها انجام شد وجود 4 ماده خطرناک را در ماست تشخیص داد که این 4ماده از این قرارند:
شکرهای فرآوری‌شده ،کاراگینان ، پلی دی متیل سیلوکسان، HFCS-90 »

البته درباره هر کدام از این مواد توضیحاتی هم داده‌شده است که به علت طولانی شدن مطلب آن‌ها را ذکر نکرده‌ایم.


اما اصل داستان چیست؟

گام اول: این است که ببینیم آیا این خبر در سایت باشگاه خبرنگاران جوان وجود دارد یا خیر؟ به سایت مراجعه کردم و دیدم نتیجه دو جست‌و‌جوی «مواد موجود در ماست» و « کاراگینان» به عنوان دو کلمه کلیدی، در این سایت از زمان تاسیس تا به حال- صفر است. خب تا الان از این‌که از سایت خبرنگاران جوان برای اعتباربخشی به این خبر سوءاستفاده شده است مطمئن شدیم. این ترفند یکی از ترفندهای قدیمی و در عین حال کارا برای اعتبار بخشی است. نظیر آن‌را در یکی‌دوسال اخیر زیاد دیدیم. مثل سخنانی که در زمینه تغذیه به پرفسور سمیعی بزرگوار نسبت می‌دهند در حالی‌که از چنین استاد برجسته‌ای سخن گفتن در زمینه‌ای که تخصص ندارد و آن‌هم در سطح یک علاقه‌مند به افراد سودجو و سوءاستفاده کنندگان از طب‌سنتی  و نه افراد آگاه این رشته بسیار بعید است.

گام دوم: آشنایی با اولین ماده‌ای است که ادعا می‌شود در ماست هست و در لیست مواد اولیه‌اش نیست. یعنی: شکر فرآوری شده.
شکر یک ماده شیمیایی است و اصولا یک ماده شیمیایی را نمی‌توان از لحاظ ژنتیکی دست‌کاری کرد. شاید منظورشان این است که مثلا چغندرهایی که برای تولید این شکرها مورد استفاده قرار گرفته‌اند را دستکاری ژنتیکی کرده‌اند. البته در مورد دستکاری‌های ژنتیکی نگرانی‌هایی وجود دارد ولی محدود به شکر نمی‌شود. مثلا همان گاوی که از آن شیر بدست می‌آید دستکاری ژنتیکی شده یا مثلا یونجه‌ای که آن گاو از آن تغذیه می‌کند و ... .
فعالان زیادی در این زمینه در سرتاسر جهان در حال فعالیت و مخالفت هستند اما محض اطلاع باید گفت شکر فرآوری شده همین شکر معمولی است که علاوه بر ماست در بسیاری از محصولات دیگر هم وجود دارد.


گام سوم: آشنایی با دومین ماده‌است که ادعا می‌شود در ماست‌ها هست و در لیست مواد اولیه‌اش نیست. یعنی: کاراگینان
این ماده یک ماده ژلاتینی است که از نوعی جلبک دریایی استخراج می‌شود و به عنوان جایگزین ژله در رژیم غذایی گیاهخواران استفاده می‌شود. در زمینه ایجاد مشکلات سیستم گوارشی از قبل زخم معده و سرطان روده بزرگ همواره نگرانی‌هایی در مورد این ماده وجود داشته‌است اما بر طبق گفته متخصصان FAO و WHO  در سال 2015 استفاده از این ماده تا سقف 1000 میلی‌گرم در لیتر در فرآورده‌های غذایی مشکلی ندارد. به‌علاوه استفاده از آن در ترکیبات شیر خشک نوزادان هم مشکلی ایجاد نمی‌کند. همچنین در ایالات متحده نیز استفاده از این ماده غذایی در غذاهای ارگانیک و غیرارگانیک نظیر انواع آب‌میوه، شیرشکلات و شیرخشک ارگانیک مجاز شناخته‌شده است.

گام چهارم: آشنایی با سومین ماده‌ای است که ادعا می‌شود در ماست هست اما در لیست ترکیباتش نیست. یعنی: پلی دی متیل سیلوکسان.
این ماده ماده‌ای غیرسمی و بی‌خطر است که در بسیاری از ترکیبات اطراف ما موجود است. این ماده استفاده‌های صنعتی هم دارد در شامپو این ماده موجب براق شدن موها می‌شود و در ماست به عنوان یک ماده ضدکف‌کردن افزوده می‌شود.
این ماده همچنین در آب‌نبات، محصولات شیرینی‌پزی، مارگارین، سوپ‌های آماده، میوه‌ها و سبزیجات کنسروی، شیرخشک و آدامس نیز وجود دارد.
این ماده در ترکیبات سیلیکونی ایمپلنت‌های پستان وجود دارد که در سال‌های گذشته نگرانی‌هایی در موردشان وجود داشته‌است اما از لحاظ استفاده در صنایع غذایی منع خاصی نداشته و به عنوان یک افزودنی مورد قبول‌اند.

گام پنجم: آشنایی با چهارمین و آخرین ماده‌ ادعا شده است. این ماده  HFCS-90 وجود دارد. اگر دقت کرده‌باشید هر چه پایین‌تر می‌رویم نام ترکیبات سخت‌تر و طولانی تر می‌شود. اما این آخری انگار که نامی طولانی یا شاید سخت دارد که از آورن نامش خودداری شده‌است. در واقع این‌کار نه به دلیل طولانی یا سخت بودن اسم و نه به دلیل نداشتن معادل فارسی آن است. این ماده عصاره فروکتوزبالای ذرت خودمان است که در ترکیب بسیاری از مواد شیرین مانند آب‌نبات‌ها، غذاهای فرآوری‌شده، ماست، نوشیدنی‌های لبنی، بستنی، میوه‌های کنسروی، سس کچاپ و بسیاری گوشت‌های فرآوری شده موجود است. استفاده از این ماده در صنایع غذایی به قدری بالاست که بقول شاعر گر حکم شود که مست گیرند، در شهر هر آنچه هست گیرند.
البته نگرانی‌هایی در مورد افزایش میزان چربی بدن در اثر استفاده زیاد از این ماده غذایی وجود دارد و به همین دلیل بسیاری از شرکت‌ها که از سال 1976 تا به حال که
FDA این ماده را بی خطر اعلام کرده‌بود از آن به عنوان شیرین‌کننده در تولیدات خود استفاده می‌کردند، بنابر درخواست مشتری‌ها، مجدد به همان شکر روی آورند.
به هر صورت استفاده از این ماده هنوز هم در بسیاری از محصولات غذایی مجاز و در جریان است. اما داستان واقعی چیست؟ چرا در مورد ماست بر روی این چهارماده غذایی و مضر بودن‌شان تاکید می‌شود، در صورتی‌که هم در غذاهای دیگر وجود دارند و هم خطرناک بودن مصرف‌شان ثابت نشده است؟
داستان واقعی و تاسف‌برانگیز، سعی برخی از افراد در حوزه طب‌سنتی بر استفاده از شیر و ماست‌های محلی است. البته پیش از این نیز چنین سناریویی از سوی برخی افراد در زمینه نمک‌دریایی چیده‌شد که نهایتا به آن‌ها کمک کرد تا بتوانند نمک‌ها را به چندبرابر قیمت و به نام مورد تایید فلان حکیم و عطار به فروش برسانند. اما در مورد شیر ظاهرا صرفا یک علاقه نوستالژیک نسبت به شیرهای پرچرب زمان کودکی و یا شاید یک‌خیرخواهی از نوع خاله خرسه و یا حتی یک شیطنت موجب اشاعه چنین شایعاتی از سوی افراد مدعی طب گیاهی شده‌است.

به هر صورت کارشناسان بهداشت و تغذیه با چنین نظری مخالف‌اند زیرا:
1. از نظر بهداشتی نظارت کاملی بر نحوه نگهداری و فرآوری این دسته محصولات وجود ندارد و احتمال بروز انواع آلودگی مانند آلودگی میکروبی وجود دارد.

2. از نظر تغذیه‌ای این دسته لبنیات جزو گروه پرچرب‌ها محسوب می‌شوند که استفاده از آن‌ها در دراز مدت موجب افزایش وزن و بالا رفتن کلسترول بد و نهایتا کمک به بروز مشکلات قلبی و عروقی خواهد شد.
به هر صورت توصیه می‌شود بجای اینکه از این ماست‌ها نخورید از این گول‌ها نخورید.

 

Read 3862 times Last modified on شنبه, 24 بهمن 1394 10:21
رضا دهقان

رضا دهقان
مشاور و کارشناس تغذیه و رژیم‌درمانی
کارشناس ارشد روانشناسی شخصیت
پاسخگویی تلگرام:bestdiet
کانال تلگرام:تغذیه جسم و روح
کانال اینستاگرام:reza.dehghan666

Website: www.rejimdarmani.com

آخرین اخبار

مصرف غلات کامل

مصرف بیشتر سبزیجات

قطع مصرف شکر

الگوی فرزندتان باشید

صفحه اصلیواقعی یا غیر واقعیدروغ یا واقعیت : این ماست‌ها را از مغازه‌ها نخرید. Top of Page
Zo2 Framework Settings

Select one of sample color schemes

Body

Background Color
Text Color
Link Color
Background Image

Top Wrapper

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image

Header Wrapper

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image

Mainmenu Wrapper

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image

Slider Wrapper

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image

Scroller Wrapper

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image

Mainframe Wrapper

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image

Bottom Scroller Wrapper

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image

Bottom Scroller Wrapper

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image

Bottom Menu Wrapper

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image

Bottom Wrapper

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image
Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image