نکات جالب

101 دلیل برای شیردهی

راهنمای تغذیه‌

  • نیاسین داستان نیاسین هم حماسی و هم غمبار است. داستان حماسی : یکی از اشکال نیاسین، به نام اسید نیکوتنیک ، خطر بیماری های قلبی را با صرف هزینه ای بسیار کم تر از سایر داروها به شدت کاهش می دهد. داستان غمبار: استفاده نامناسب از شکل آهسته رَهِش نیاسین موجب…
  • تاثير محروميت و محدوديت غذايي تحقيقات ادره كل دارو و غذاي آمريكا بر روي موشها نشان داد كه محدود كردن ميزان غذاي موشها مقداري به عمر آنها مي افزايد. موشهاي آزمايشگاهي كه رژيم غذايي متعادلشان را دريافت كردند ده درصد بيشتر از موشهايي كه غذاي زياد دريافت كردند عمر كردند.همچنين اين موشها بيشتر از موشهايي…
  • فواید سلامتی غلات مواد مغذي و فواید سلامتی گروه غلات:استفاده از غلات -بالاخص غلات کامل- برای سلامتی مفید است. افرادی که از غلات کامل - در کنار رعایت یک برنامه غذایی‌سالم - استفاده می‌کنند ریسک پایین‌تری برای ابتلا به برخی بیماری‌های مزمن دارند. غلات مواد مغذی زیادی دارند که برای سلامتی و کارکرد…
  • غیر واقعی - هلو و آلو درمانی برای سرطان سینه طی دو روز گذشته سه بار در سایت‌ها و برنامه‌های اجتماعی خبر استفاده از هلو و آلو برای درمان سرطان سینه را مشاهده کرده‌ام. این خبر نتیجه یک آزمایش بود که در سال 2009 در پاب‌مد1  نیز منتشر گردیده‌است. 

آیا چربی‌های اشباع برای شما بد هستند؟

Rate this item
(0 votes)

چربی‌اشباع همان ماده‌ای‌است که پنیر را خامه‌ای و کباب را چرب و نرم می‌کند. این ماده اخیرا ماده‌اصلی بسیاری از بحث‌ها و مجادله‌ها بوده‌است. برای چندین‌دهه دکتر‌ها و موسسات پزشکی به چربی‌جامد به چشم عامل اصلی ایجاد سکته‌های قلبی، نگریسته و مصرف آن‌را محدود می‌کردند. اما برخی آزمایشات جدید محققان را به شک انداخته است که نکند فرد بیگناهی را محکوم کرده باشند!!!

برخی کتاب‌ها و تیترهای خبری –مانند طرح روی جلد شماره ژوئن مجله تایم که از افراد می‌خواهد گوشت مصرف کنند-  چنان به استقبال گوشت و لبنیات رفته‌اند که اکثر آمریکایی‌ها را به شک انداخته‌اند: «نکند هر چه راجع به تغذیه صحیح می‌دانیم اشتباه است. آیا باید سهم چربی‌های جامد را در سبد غذایی‌مان افزایش دهیم.»

چیز‌هایی که به ما گفته بودند

یک مطالعه چندملیتی در دهه پنجاه نشان داد که میزان ابتلا به ناراحتی‌های قلبی و عروقی در مناطقی که چربی جامد بیشتری مصرف می‌کنند بالاتر است. پس از انتشار نتایج این مطالعه تئوری بد بودن چربی‌های جامعه پا گرفت. در سال 1980 اولین راهنمای تغذیه‌ای دولتی در آمریکا به مردم هشدار داد که با کاهش میزان استفاده از خامه، کره، تخم‌مرغ، غذاهای سرخ‌شده و گوشت‌های چرب از میزان کلسترول و چربی‌ دریافتی‌شان بکاهند.
پنی‌کریس‌-اترتون، استاد برجسته تغذیه در دانشگاه پنسیلوانیا، می‌گوید در ادوار مخلف این پیام که «چربی‌های اشباع برای شما بد هستند» تغییر چندانی نکرده‌است. او می‌گوید:«استنباط این است که ژربی‌اشباع کلسترول
LDL را افزایش می‌دهد و بالا رفتن کلسترول هم ریسک ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی را افزایش می‌دهد. آخرین راهنمای انستیتو قلب آمریکا توصیه می‌کند افراد 5 تا 6 درصد انرژی روزانه خود را از چربی‌های اشباع به‌دست بیاورند. با این حساب اگر روزانه 2000 کیلوکالری انرژی دریافت کنید مجاز خواهید بود روزانه تنها 13 گرم چربی جامد دریافت نمایید.

کمی ملایم‌تر

یافته‌های جدید نشان می‌دهد که شاید چربی‌های اشباع، آن‌قدر که ما فکر می‌کردیم بد نباشند. در میانه سال 1990 تحقیقی که در هاروارد بر روی 40000 مرد میان‌سال انجام شد نشان داد که افرادی که چربی‌اشباع بیشتری استفاده می‌کردند 20% بیشتر از آنانی که به میزان کمتر استفاده می‌کردند دچار سکته‌قلبی شدند. اما در این تحقیق همچنین اشاره شد قسمت بیشتر این افزایش بروز سکته مربوط به کمبود وجود فیبر در غذایی بوده است.

سال قبل از آن نیز طولانی‌ترین مقاله مندرج در شماره سالیانه پزشکی داخلی – که نتیجه 76 آزمایش قبلی تغذیه‌ای را جمع‌بندی کرده‌بود- هیچ مدرکی دال بر این که استفاده‌ بیشتر از چربی جامد موجب بروز بیشتر بیماری‌های قلبی شود نیافت. نویسنده این مقاله گفت:«مدارک فعلی به وضوح نشان نمی‌دهند که کاهش مصرف چربی‌های اشباع در مقابل ابتلا به چربی‌خون بالا نقش محافظتی داشته‌باشند.»

پیتر آتیا – که رییس یک مرکز تحقیقاتی در مورد چاقی است- می‌گوید: «چربی‌های اشباع سطح کلسترول LDL را بالا می‌برند. تکه‌های LDL تمایل دارند به هم بچسبند و بزرگ‌تر شوند. این مساله بسیار حائز اهمیت است، زیرا ذرات یا تکه‌های سخت و کوچک کلسترول –نوعی که ایجادش با مصرف چربی‌های اشباع مرتبط نیست- مسئول اصلی بسته‌شدن رگ‌ها هستند. لازم به ذکر است ژنتیک نقشی بزرگ در اندازه ذرات کلسترول دارد و از قضا برخی تحقیقات نشان‌داده‌اند که تبعیت از یک برنامه غذایی کم‌چرب-پرکربوهیدرات ممکن است با ایجاد این فرم از کلسترول در افرادی که آمادگی ژنتیکی دارند مرتبط باشد.
دکتر دیوید کاتز که موسس و مدیر یک موسسه تحقیقاتی در زمینه پیشگیری از بیماری‌ها است می‌گوید:‌»اگر چه هنوز برای اینکه بگوییم دیگر کباب نخورید زود است اما تحقیق ذکر شده در مجله سالیانه خیلی کامل نیست زیرا بسیاری از افرادی که مصرف چربی‌های اشباع را قطع کرده‌بودند از کربوهیدرات‌ها و شکر به عنوان جایگزین کالری آن‌ها استفاده می‌کردند. این تحقیق در واقع به ما ثابت نمی‌کند چربی اشباع خوب است بلکه ثابت می‌کند مصرف زیاد شکر و کربوهیدرات به اندازه مصرف زیاد چربی اشباع بد است».

دکتر کاتز می‌گوید: « پرونده چربی‌ها پیچیده‌تر از آن است که به راحتی بتوان برایش حکم صادر کرد. حتی در یک تکه‌گوشت هم چند نوع چربی اشباع وجود دارد. مثلا گوشت قرمز حاوی دو نوع اسید چرب استئاریک -به ظاهر کم‌ضرر-  و پالمیتیک اسیدی است که مضر بوده و موجب بروز التهاباتی می‌شود که نقش عمده‌ای در بروز بیماری‌های قلبی دارند.

حرف پایانی
دکتر کاتز می‌گوید: «متخصصان هنوز برای بازبینی قوانین مربوط به چربی‌ها آمادگی ندارند. گوشت‌قرمز و کره –اگر به دلایل درمانی برای‌تان منع نشده باشند- می‌توانند قسمتی از یک برنامه‌غذایی سالم باشند.
برخی بررسی‌های تصادفی نشان می‌دهد که تغییر رژیم غذایی از برنامه غذایی اروپای شمالی که یک رژیم پرچرب است به برنامه غذایی مدیترانه‌ای در مدت چهار سال موجب کاهش 70 درصدی ریسک بروز مشکلات تغذیه‌ای می‌شود. در رژیم مدیترانه‌ای از افراد خواسته می‌شود که بصورت روزانه سبزیجات بیشتری بخورند و هر روز حداقل 1 واحد میوه‌جات را استفاده نمایند. این افراد گوشت را با ماهی و ماکیان جایگزین کرده و بجای خامه و کره از روغن زیتون استفاده می‌کردند.»

همچنین می‌افزایند که: « برنامه غذایی باید شامل سبزیجات و میوه جات و غلات کامل باشد. چربی برنامه‌غذایی‌تان را از طریق سالمون، مغزها و آجیل‌ها بدست بیاورید. البته مقداری هم از گوشت‌ها و لبنیات کم‌چرب به شما می‌رسد که زیاد نیست. رژیم‌ خوب برنامه‌غذایی‌ای است که همزمان هم میزان چربی‌اشباعش کم باشد و هم چربی غیراشباعش زیاد. »

جیمز دالن، رییس اسبق دانشکده پزشکی دانشگاه آریزونا می‌گوید: «زیاد به راهنماهای تغذیه‌ای محدود کننده‌ای که از مردم می خواهند کالری چربی‌ها و چربی‌های جامد را در حد خاصی نگه‌دارند توجه نکنید. لازم نیست زیاد امور را پیچیده کنیم. از هر چهارگوشه فروشگاه خرید کنید. از قسمت نان‌پزی نان سبوس‌دار بخرید. گوشت و ماهی بخرید، میوه و سبزی تهیه کنید. فروشگاه مواد غذایی، جایی است که در آن می‌توانیم عادات غذایی‌مان را بعد از سالها، به چالش بکشیم»

منبع : نشریه ریدرز دایجست  - شماره اول سال 2015 – صفحات 66 تا 68

 

Read 2577 times Last modified on سه شنبه, 22 دی 1394 15:53
رضا دهقان

رضا دهقان
مشاور و کارشناس تغذیه و رژیم‌درمانی
کارشناس ارشد روانشناسی شخصیت
پاسخگویی تلگرام:bestdiet
کانال تلگرام:تغذیه جسم و روح
کانال اینستاگرام:reza.dehghan666

Website: www.rejimdarmani.com

آخرین اخبار

برخی از مطالب کانال

مصرف غلات کامل

مصرف بیشتر سبزیجات

قطع مصرف شکر

الگوی فرزندتان باشید

صفحه اصلیاخبار و مطالبتغذیه افراد سالمآیا چربی‌های اشباع برای شما بد هستند؟ Top of Page
Zo2 Framework Settings

Select one of sample color schemes

Body

Background Color
Text Color
Link Color
Background Image

Top Wrapper

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image

Header Wrapper

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image

Mainmenu Wrapper

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image

Slider Wrapper

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image

Scroller Wrapper

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image

Mainframe Wrapper

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image

Bottom Scroller Wrapper

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image

Bottom Scroller Wrapper

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image

Bottom Menu Wrapper

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image

Bottom Wrapper

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image
Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image