Print this page

آشنایی با کارنیتین

Rate this item
(0 votes)

مطلبی که می‌خوانید از سایت دانشگاه پزشکی مریلند برداشت شده است و امیدوارم برای‌تان مفید باشد.
کارنیتین ماده‌ای است که به تولید انرژی از چربی در داخل بدن کمک می‌کند. این ماده در داخل بدن در داخل کلیه و کبد ساخته می‌شود و در ماهیچه‌های اسکلتی، قلب، مغز و اسپرم ذخیره می‌شود. 

به‌طور معمول بدن شما قادر به ساخت مقادیر مورد نیاز روزانه‌اش می‌باشد. بدن برخی از مردم  به دلایلی نمی‌تواند کارنیتین بسازد یا کارنیتین ساخته‌شده را به بافت‌ها منتقل کند. استفاده از برخی داروها و بیماری آنژین و بیماری سرخرگ محیطی موسوم به لنگش متناوب می‌تواند موجب کاهش سطح کارنیتین در بدن شود. 

کارنیتین به موجب نقش آنتی‌اکسیدانی که در بدن ایفا می‌کند برای بهبود بسیاری از مشکلات مورد استفاده قرار می‌گیرد. آنتی‌اکسیدان‌ها ترکیباتی هستند که به خنثی‌سازی رادیکال‌های آزاد می‌پردازند و رادیکال‌های آزاد موادی هستند که موجب دستکاری در DNA و آسیب‌های سلولی می‌شوند. آنتی‌اکسیدان‌ها به واسطه این خنثی‌سازی می‌توانند موجب جلوگیری از بروز بیماری‌هایی شوند که در اثر فعالیت رادیکال‌های آزاد بوجود می‌‌آیند.

درمان بیماری‌ها شرایط خاص خود را دارد و بیماری‌های جدی شرایط درمان پیچیده‌ای دارند و به همین جهت در صورتی‌که به این بیماری‌ها مبتلا هستید لازم است قبل از استفاده از کارنیتین با پزشک معالج‌تان در این‌باره مشاوره نمایید. در برخی از موارد مانند رفع خستگی و افزایش توانایی ورزشکاران می‌توان استفاده از این ماده را ایمن دانست اگر چه باید آگاه بود که استفاده از آن برخلاف آنچه گفته می‌شود- خیلی موثر نیست.

Read 54518 times Last modified on پنج شنبه, 28 دی 1396 10:08
رضا دهقان

رضا دهقان
مشاور و کارشناس تغذیه و رژیم‌درمانی
کارشناس ارشد روانشناسی شخصیت
پاسخگویی تلگرام:bestdiet
کانال تلگرام:تغذیه جسم و روح
کانال اینستاگرام:reza.dehghan666

Website: www.rejimdarmani.com

Latest from رضا دهقان

Related items