چاپ کردن این صفحه

مصرف مرکبات و کاهش بروز سکته مغزي در زنان

يک بررسي جديد نشان مي‌دهد زناني که مرتب مرکبات (مانند پرتقال و گريپ‌فروت) مصرف مي‌کنند، کمتر به سکته مغزي ناشي از لخته شدن خون مبتلا مي‌شوند.
به گزارش خبرگزاري فرانسه، پژوهشگران به بررسي داده‌هاي به دست آمده از 14 سال تحقيق درباره سلامت پرستاران آمريکايي پرداختند که 69هزار و 622 زن را در برمي‌گرفت و شامل مصرف موادغذايي آنها از جمله ميزان مصرف ميوه و سبزي‌ در هر 4 سال مي‌شد. هدف اين بود که اثر فلانووييدها (ترکيباتي که در ميوه‌ها، سبزي‌ها، شکلات تيره) وجود دارند،

بر سلامت مشخص شود. نتايج نشان داد گرچه ميزان کل فلاوونوييد مصرفي از هر 6 نوع عمده‌اي که در رژيم‌غذايي معمول آمريکاييان يافت مي‌شود، اثري در پيشگيري از بروز سکته مغزي ندارد، اما زناني که مقدار زيادي پرتقال، گريپ‌فروت و عصاره آنها را مصرف كرده‌اند، نسبت به افراد مشابه در اين بررسي، 19 درصد کمتر در معرض خطر سکته مغزي هستند. آدين کاسيدي، سرپرست اين پژوهش و استاد دانشکده پزشکي نورويچ در دانشگاه ايست انگليا، گفت: «نتايج بررسي‌ها نشان داد ميزان بالاتر مصرف ميوه، سبزي و به‌طور خاص ويتامين C ، بهبود کارکرد عروق خوني و آثار ضدالتهابي را به دنبال دارد.» اين پژوهشگران براي بررسي بيشتر، زنان را تشويق کردند به جاي آب پرتقال يا گريپ‌فروت، خود اين ميوه‌ها را مصرف کنند تا قند زياد افزوده شده به آب ميوه‌ها را دريافت نكنند.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)