• alt-icon
 • alt-icon
 • alt-icon
 • alt-icon
 • همیشه و همه جا در دسترس

  با استفاده و پیروی از برنامه‌های غذایی سایت می‌توانید همیشه و از طریق سامانه تیکت‌گذاری و برنامه‌های ارتباطی مانند واتساپ و اینستاگرام سوالات خود را بپرسید.

  سامانه تیکت
 • برنامه‌های غذایی

  برنامه‌های متنوع غذایی که برای موقعیت‌های مختلف در نظر گرفته ایم به شما کمک می‌کند با نزدیک‌ترین برنامه غذایی با سبک زندگی و علاقه مندی‌های‌تان را انتخاب کنید و با آن به نتیجه مطلوب‌تان برسید.

 • سایت در حال به روز آوری است.

  سایت در حال به روز آوری بوده و ازابتدای ماه آینده در دسترس خواهد بود . سایت قدیمی ما هنوز در آدرس RejimDarmani.com در دسترس شماست.

  جزئیات بیشتر
 • تغذیه و رژیم درمانی، اولین سایت رژیم درمانی فارسی زبان

  سایت تغذیه و رژیم درمانی ازسال 2002 تا به حال به ارایه رژیم غذایی آنلاین مشغول است و از ابتدا تا به حال -علیرغم چندین بار تغییر در ظاهر و محتوا- تمام تلاش خود را در ارایه برنامه غذایی سالم و بدون عوارض جانبی به کار بسته و در آن موفق بوده است.

  آشنایی با ما

تفاوت نمک دریا و نمک معمولی چیست؟ مطلب ویژه

نمک دریا محبوب رستوران‌ها و قفسه فروشگاه‌ها است. سرآشپزها نمک دریا را بخاطر بافت درشت، تراکم و طعم قوی‌تری که دارند ترجیح می‌دهند. تولید کنندگان برای درج عبارت ”کاملا طبیعی” در تهیه چیپس و دیگر تنقلات از آن استفاده می‌کنند و مصرف کنندگان دوست‌دار-سلامتی بخاطر وجود برخی مواد معدنی مانند منیزیوم به سراغش می‌روند.

اما در یک اصل خیلی مهم این دو نوع نمک تفاوت خیلی کمی باهم دارند که عبارتست از: محتوای سدیم.

میزان سدیم نمک دریا در مقایسه با نمک تصفیه شده چقدر است؟

در نظرسنجی که توسط انجمن قلب آمریکا انجام شد 61 درصد از پاسخ‌دهندگان به اشتباه فتند که نمک دریایی نسبت به نمک تصفیه شده سدیم کمتری دارد. نمک معمولی و اغلب نمک‌های دریایی حاوی 40 درصد وزنی سدیم هستند. نمک معد فنی و نمک دریایی کریستال‌های درشت‌تری دارند -و بین کریستال‌ها فضای خالی بیشتری وجود دارد- به همین جهت ممکن است در حجم یک‌سان مثلا در یک قاشق غذاخوری از هر کدام از این نمک‌ها نسبت به نمک تصفیه شده سدیم کمتری وجود دارد. سدیم موجود در یک قاشق چایخوری نمک طعام 2300 میلی‌گرم است.

برخی از انواع نمک دریایی ادعا می‌کنند که نسبت به نمک تصفیه شده  سدیم کمتری دارند و برای مقایسه این ادعا مقدار سدیم بر روی برچسب غذایی این دسته از نمک‌ها را با مقدار موجود در نمک تصفیه شده که 575 میلی‌گرم به ازای یک چهارم قاشق غذاخوری است مقایسه کنید.

تفاوت بین نمک دریایی و نمک تصفیه شده در چیست؟

نمک دریایی مستقیما از تبخیر آب دریا به دست می‌آید. این نمک‌ها عموما فرآوری نمی‌شوند یا فرآوری کمی بر روی آن‌ها صورت می‌گیرد و به همین دلیل حاوی مقادیر جزیی از برخی مواد مغذی مانند منیزیوم، کلسیم، پتاسیم و ... هستند.

در سوی دیگر نمک تصفیه شده از ذخایر نمک استخراج می‌شود و برای رسیدن به بافتی مناسب‌تر و ترکیب بهتر و استفاده در دستور تهیه غذاها فرآوری می‌گردد. در این فرآوری نمک تصفیه شده از هر ماده معدنی جدا دیگری جدا می‌شود و امکان دارد برای جلوگیری از به هم چسبیدن به آن موادی افزوده شود.

آیا استفاده از نمک دریا مزایایی برای سلامتی ما هم دارد

اکتر نمک‌های دریایی فایده سلامتی خاصی ندارد و مقدار کم مواد معدنی که در آن‌ها وجود دارد به راحتی توسط مصرف غذاهای سالم دیگر به دست می‌آید. عموما نمک دریایی حاوی ید کمتری است. ید ماده‌ای معدنی است که برای جلوگیری از ابتلا به گواتر به نمک تصفیه شده اضافه می‌شود.

کدام یک را مصرف کنیم؟

این انتخاب بین نمک معدنی، دریایی و تصفیه شده را بر عهده ذائقه‌تان بگذارید. فقط فراموش نکنید که همه آن‌ها حاوی مقادیر یکسان سدیم هستند.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
بازگشت به بالا
نمایش تعداد مطالب
1836692

Login